Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
0,00 

Twój koszyk

Bezpieczne zakupy
0
logocool people cool product
2 marca, 2022

Czym się różni woda toaletowa od wody perfumowanej?

 Mogą kojarzyć nam się z różnymi miejscami, osobami, uczuciami, przywoływać wspomnienia na co dzień niedostępne dla naszych myśli. Potrafią poprawić nastrój, wywoływać w nas różne, silne emocje. Stanowią swoiste uzupełnienie stylizacji, dodatkowy sposób wyrażania siebie, a także świetny pomysł na elegancki prezent dla bliskiej osoby.   Zapachy... Pozwól nam dziś oprowadzić się po ich zaskakującym, […]

 Mogą kojarzyć nam się z różnymi miejscami, osobami, uczuciami, przywoływać wspomnienia na co dzień niedostępne dla naszych myśli. Potrafią poprawić nastrój, wywoływać w nas różne, silne emocje. Stanowią swoiste uzupełnienie stylizacji, dodatkowy sposób wyrażania siebie, a także świetny pomysł na elegancki prezent dla bliskiej osoby.  

Zapachy... Pozwól nam dziś oprowadzić się po ich zaskakującym, magicznym wręcz świecie! 

Potocznie używamy słowa "perfumy", mając na myśli coś ładnie pachnącego, czym można się spryskać. Na rynku jednak mamy do wyboru różne produkty, o różnych nazwach, i przede wszystkim, różnym stężeniu esencji zapachowych. To ono w dużej mierze decyduje o tym, jak długo utrzymuje się zapach. W skład produktów zapachowych, oprócz olejków zapachowych pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, wchodzą także środki homogenizujące i wzmacniające oraz rozpuszczalnik – najczęściej etanol.  

Prawdziwe PERFUMY (od francuskiego parfum), zwane też perfumami właściwymi, zawierają od 25 do 43 procent olejków zapachowych. Zapach perfum pozostaje z nami przez kilkadziesiąt godzin, a na ubraniach czasem jest wyczuwalny nawet po kilkukrotnym ich wypraniu. Należy więc stosować je z umiarem.  

WODA PERFUMOWANA (po francuski eau de parfum) jest nieco tańsza i znacznie częściej niż perfumy spotykana w popularnych drogeriach. Zawiera między 10 a 15 procent olejków zapachowych. Utrzymuje się do kilkunastu godzin – dość długo, choć oczywiście krócej niż perfumy. Rozpoznamy ją po napisie EDP na opakowaniu.  

WODA TOALETOWA (po francusku eau de toilette), oznaczana jako EDT, to jeszcze lżejsza wersja perfum właściwych. Zawiera od 5 do 10 procent olejków. Wiele osób lubi stosować ją na dzień podczas letnich upałów, ponieważ nie przytłacza zapachem.  

WODA KOLOŃSKA, (po francusku eau de cologne), w skrócie EDC, której nazwa być może nie każdemu u nas jest znana, to nic innego, jak woda po goleniu. Stężenie olejków zapachowych wynosi w jej przypadku od 3 do 5 procent.  

Na sklepowych półkach znajdziemy również różnego rodzaju DEZODORANTY PERFUMOWANE i MGIEŁKI ZAPACHOWE. Są to produkty o raczej delikatnym zapachu i słabszej trwałości, w których stężenie olejków zapachowych wynosi poniżej 3 procent. Możemy nosić je w torebce czy plecaku, aby móc w każdej chwili sięgnąć po nie, kiedy potrzebujemy szybkiego odświeżenia w ciągu dnia.  

Czym jest piramida zapachowa?

Ostateczny zapach perfum i to, jak długo się utrzymują, zależy również od osoby, która je nosi. Skóra każdego z nas pachnie z natury trochę inaczej, ma nieco inne właściwości, inaczej się poci. Co ciekawe, u kobiet te właściwości skóry mogą różnić się w zależności od fazy cyklu miesiączkowego. O charakterze zapachu decyduje oczywiście również jego kompozycja, a mówiąc językiem znawców perfum, piramida zapachowa. Co to takiego?  

Piramida zapachowa dzieli składniki zapachowe perfum na trzy kategorie: nuty głowy, nuty serca i nuty bazy. Aby zapach był przyjemny i zrównoważony, jego kompozycja powinna zawierać składniki z każdej z trzech kategorii, w dodatku odpowiednio dobrane. Co kryje się za tymi tajemniczymi nazwami?

Nuta głowy, zwana jest także nutą otwarcia, bo to ona pierwsza dociera do naszych nozdrzy po rozpyleniu perfum. Odpowiada za pierwsze wrażenie, na podstawie którego oceniamy, czy zapach nam się podoba czy nie. Ulatnia się na ogół po upływie 30–60 minut. W roli nut głowy często występują nuty cytrusowe (zwane także hesperydowymi), takie jak cytryna, grejpfrut czy pomarańcza, nuty owocowe, np. porzeczka, jabłko, a także nuty kwiatowe, np. róża czy magnolia.

Nuta serca decyduje o charakterze i tożsamości zapachu. Wyczuwalna jest dopiero po pewnym czasie od rozpylenia, za to utrzymuje się dłużej, nawet przez kilka godzin. To ona decyduje o tym, czy zapach jest dla nas. Jeśli nuta serca nas drażni, nie polubimy całej kompozycji. Do nut serca najczęściej należą takie nuty kwiatowe jak absolut róży, bzu czy jaśminu oraz przyprawy korzenne, np. kardamon, cynamon.

Natomiast nuta bazy decyduje o tym, w jaki sposób zapach rozwija się na skórze. To ona najdłużej utrzymuje się na naszej skórze, ale także we włosach czy na ubraniach. Do najczęściej wykorzystywanych nut bazy należą piżmo i ambra, nuty drzewne takie jak drzewo sandałowe czy różane oraz przyprawy i nuty orientalne takie jak wanilia czy kadzidło. 

 Ciekawy zapach może zmienić sposób, w jaki postrzegamy osobę, która go nosi, zaintrygować, podnieść jej atrakcyjność lub wiarygodność w naszych oczach. Co więcej, potrafi wpłynąć na to, jak sami się czujemy, na przykład zwiększyć naszą pewność siebie. Doskonałym przykładem takiej zmysłowej kompozycji jest No 005.  

 Wierzymy, że po przeczytaniu tego tekstu trochę bliżej Wam do wyrafinowanych znawców świata perfum 🙂 Każdy z nas zasługuje na to, aby odnaleźć w nim coś dla siebie – swój ukochany, wyjątkowy zapach. Życzymy wielu przyjemnych, zmysłowych doznań podczas Waszych poszukiwań 

 

Artykuł napisany przez Dorota

Powiązane posty

Copyright © 2025 COOL PEOPLE Sp. z o.o.
Made with ❤ CoolCoola
lockusercartmenu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram