Zapachy, zarówno te damskie jak i męskie, można podzielić na 5 grup, z których każda dzieli się na kolejne podgrupy. Pierwsza z nich, największa i lubiana grupa to kwiatowa. Jej podstawą są kwiaty w najróżniejszych odmianach. Najczęściej używa się róży, jaśminu, konwalii, egzotycznego ylang-ylang, turberozy, fiołka i innych. Klasyczne, kwiatowe zapachy przywołują typową kobiecość, romantyczną duszę a także miłą i przyjazną osobowość. Zapachy kwiatowe mogą być także uwodzicielskie i tajemnicze, jeśli w ich składzie znajdą się inne składniki. Kwiaty stosuje się tworząc zarówno męskie jak i damskie zapachy, ale w propozycjach skierowanych do mężczyzn ta nuta jest bardzo dyskretna. Grupa jest podzielona na pięć mniejszych podgrup: kwiatowo-owocową, kwiatowo-orientalną, kwiatowo-wodną, kwiatowo-zieloną i kwiatowo-aldehydową.
Nazywana też ambrową, zawdzięczająca swoją nazwę perfumom François Coty "Ambre Antique" z 1905 roku. Jest delikatna, pudrowa, należą do niej zapachy waniliowe, żywiczne. Jest kategorią perfum bardzo zmysłowych, ciepłych i egzotycznych. Charakterystyczny zapach nadaje jej wyczuwalna wanilia, egzotyczne kwiaty, zapachy przypraw (przyprawy korzenne, cynamon), zwierzęce (ambra, piżmo) i drzewno-żywiczne. Jest to kategoria bardzo trwałych perfum, kojarzona z dalekim wschodem. Do tej grupy należą zapachy niezwykle zmysłowe, a zarówno kuszące i uwodzicielskie kompozycje o egzotycznym i ciepłym aromacie, przeznaczone głównie dla kobiet. Do tej grupy należą przykładowo perfumy „Obsession” Calvin Klein’a, które mają wyraźnie korzenny charakter.Grupę orientalną dzieli się na trzy mniejsze podgrupy: drzewno-kwiatowo-orientalną, korzenno-kwiatowo-orientalną i pół-orientalno-kwiatową.
Grupa drzewna, której główne składniki to ciepłe, bogate nuty takie jak: sandał, paczuli, czasami wytrawne zapachy takie jak cedr czy vetyver. Są to bardzo charakterystyczne zapachy, używane głównie do kompozycji dla mężczyzn. W zapachach o nutach drzewnych używa się najczęściej drzewa sandałowego, cedrowego czy hebanowego. W ostatnich czasach pojawił się także oud. Drzewne zapachy są często łączone z innymi tonami. Możesz w nich znaleźć żywicę, przyprawy oraz kwiaty. Efektem tego są interesujące, egzotyczne perfumy. Należy uważać jednak na połączenia słodkiej wanilii i mocnych kwiatów, których zapach może przełamać drzewne nuty i stworzyć zbyt słodki zapach. Drzewne zapachy są idealne na jesienne i zimowe dni, a także na dzień. Nadają się dla współczesnych kobiet, które lubią oryginalność i nieprzeciętność. Grupa ta dzieli się na podgrupy takie jak: leśno - cytrusowa, leśno - aromatyczna, korzenno - leśna, leśno - korzenno - skórzana.
Nazwa tej grupy wywodzi się od perfum Chypre wylansowanych przez François Coty w 1917 roku. Sukces "Szypru" uczynił go liderem grupy zapachów, w której główne składniki to: dębowy mech, ciste labdanum (nuta żywiczna), paczuli, bergamotka, róża itd. Jest to najmniejsza, ale jednocześnie najbardziej unikatowa grupa zapachów drzewno-cytrusowych. Można wyczuć w niej naturalne lub syntetyczne nuty zwierzęce: cybetę, piżmo i ambrę. Grupa ta dzieli się na sześć podgrup: kwiatowo - aldehydowa, kwiatowo - szyprowa, owocowo - szyprowa, zielono - szyprowa, aromatyczno - szyprowa, szyprowo - skórzana.
Grupę cytrusową, jak sama nazwa wskazuje, tworzą zapachy bardzo świeże, lekkie i idealne do codziennego użytkowania. Ich tony są wyraźne, orzeźwiające, ale zarówno lekko gorzkie. Najbardziej ulubionymi składnikami są oczywiście cytryny, limonki, pomarańcze, mandarynki czy bergamotka. Cytrusowe zapachy często łączy się z kwiatowymi czy drzewnymi tonami. Bardzo często bywają one uniseksowe. Jest to najstarsza z grup, olejki eteryczne otrzymywane są przez zimne tłoczenie owoców, takich jak bergamotka, cytryna, pomarańcza, mandarynka, grejpfrut, kwiaty pomarańczy, itp. Cytrusowe perfumy są idealnym wyborem na lato, orzeźwiają i dodają pozytywnej energii w gorące dni. Grupa ta dzieli się na pięć podgrup: cytrusowo - kwiatowa, szyprowo - cytrusowa, pikantno - cytrusowa, drzewno - cytrusowa i aromatyczno - cytrusowa.