Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
0,00 

Twój koszyk

Bezpieczne zakupy
0
logocool people cool product
30 października, 2021

Terapia zapachami

  Węch to jeden z darów, którymi jest obdarzony człowiek. Jest on jedynym zmysłem, na który w żaden sposób nie możemy wpłynąć – zanim zdążymy świadomie zarejestrować jakąś woń, bodźce węchowe już wywołują chemiczną reakcję łańcuchową. Zapachy są bardzo ważne i towarzyszą nam w każdej dziedzinie naszego życia. Sami przyznajcie, to wspaniałe uczucie wracać myślami […]

 

Węch to jeden z darów, którymi jest obdarzony człowiek. Jest on jedynym zmysłem, na który w żaden sposób nie możemy wpłynąć – zanim zdążymy świadomie zarejestrować jakąś woń, bodźce węchowe już wywołują chemiczną reakcję łańcuchową.

Zapachy są bardzo ważne i towarzyszą nam w każdej dziedzinie naszego życia. Sami przyznajcie, to wspaniałe uczucie wracać myślami za sprawą zapachu w wyjątkowe miejsce, wspaniałe przeżycie, czy ulubione danie z dzieciństwa. Można przy tym poczuć nutkę nostalgii... A korzystanie z naszego ulubionego zapachu np. perfum? Nie raz staje się naszą wizytówką i znakiem rozpoznawczym, może też dawać poczucie bezpieczeństwa, czy pewność siebie.

Uprzywilejowany zmysł.

Tak, posiada on ogromny przywilej! Jest to jedyny ze zmysłów człowieka, który posiada błyskawiczne połączenie z mózgiem. Pozostałe nasze zmysły, takie jak wzrok lub dotyk zanim dotrą do kory mózgowej, która jest odpowiedzialna za przetwarzanie informacji, muszą przejść przez wiele pośrednich stacji przekaźnikowych. Dlatego też stwierdzenie, że pamięć zapachowa jest najtrwalszą ze wszystkich rodzajów pamięci i zanika najwolniej ze wszystkich dotyczących wrażeń zmysłowych, jest jak najbardziej prawdziwe.

Epidemia cholery w Anglii, początkiem terapii zapachami.

Przenieśmy się na chwilę do średniowiecznej Anglii, gdy epidemia cholery zaatakowała każde miasteczko... Jedno wyszło bez szwanku! Stało się tak, gdyż w tym miasteczku głównym zajęciem mieszkańców była uprawa i destylacja lawendy. Działanie olejku lawendowego potwierdził również francuski chemik Rene Gatefosse, który używał go do dezynfekcji ran żołnierzy w czasie I Wojny Światowej. Dlaczego lawenda? Ponieważ zauważył on, że przyśpiesza gojenie się oparzeń ran. Udowodnił on również, że większość olejków eterycznych uzdrawia bądź poprawia ogólną kondycje psychiczną i fizyczną, a nową dziedzinę swojego odkrycia nazwał aromaterapią.

Zapach różany, lekarstwo Kleopatry.

Terapia zapachami była już znana w starożytności, o czym świadczą zachowane rękopisy mówiące o właściwościach zapachów. Potężna władczyni Egiptu, Kleopatra, która słynęła ze swojej urody i zabiegów kosmetycznych, takich jak kąpiele w mleku, osobiście korzystała z tej terapii. Otóż cierpiąca na bezsenność, kazała napełniać poduszki płatkami róż, dzięki czemu mogła spokojnie zasnąć... To żaden mit! Współczesne badania potwierdziły intuicję legendarnej królowej, wykazując, że olejek różany zawiera składniki o działaniu relaksującym i ułatwiającym zasypianie. Więc jeśli mieliście ciężki dzień lub problemy ze snem, idźcie śladami Kleopatry!

Zapach przerwie śpiączkę.

Istotą terapii pacjentów w śpiączce jest znalezienie takiego zespołu bodźców, które uruchomią procesy transmisji informacji zatrzymanych lub zahamowanych w obrębie mózgu. Dobór bodźców jest procesem długim i skomplikowanym, związanym z indywidualnymi cechami pacjenta. W ciągu ostatnich kilkunastu lat okazało się, że bardzo skuteczną metodą uruchamiana reakcji mózgu są odpowiednio dobrane bodźce zapachowe. Badania naukowców wykazały, że odpowiednio dobrany zapach może zdecydowanie przyspieszyć proces odtwarzania prawidłowego funkcjonowania mózgu. Istotą tej terapii jest znalezienie takich aromatów, które pacjent znał i o których wiadomo, że wywoływały u niego silne reakcje emocjonalne - przyjemność, radość, niechęć, wstręt. Indywidualnie dobrane zapachy podaje się pacjentowi w krótkich cyklach, na zmianę, z odpowiednio ustalonymi przerwami. I tu mamy potwierdzenie tego, że zapach najdłużej zostaje w naszej pamięci.

Aromaterapia

Wydaje nam się, że zapachy działają na nasze zdrowie jedynie przez nos. Jest to błędne stwierdzenie! Substancje czynne olejków wchłaniane są przez skórę i rozprowadzane są po całym naszym organizmie. A co za tym idzie, wpływają one na różne organy i narządy wewnętrzne. Taką terapię możemy prowadzić w różnorodnych formach. Poniżej przedstawię Wam niektóre z nich.

Inhalacja

Oprócz tradycyjnej metody inhalacji parą wodną, możemy także skropić olejkiem kawałek materiału, chusteczkę, czy własne ubranie lub rozpylić go w pomieszczeniu za pomocą dyfuzora. Dobrym sposobem jest też rozcieńczenie w oleju bazowym i stosowanie na skórę. Metodę najlepiej dobrać pod konkretny olejek, aby jak najlepiej wykorzystać jego możliwości.

Kompresy

To od nas zależy, czy będą one zimne lub ciepłe. Wystarczy tylko dodać parę kropel olejku do wody, następnie namoczyć bawełnianą ściereczkę i przyłożyć do chorego miejsca na naszym ciele. Kompresy ciepłe w szczególności zaleca się w artretyzmie, bólach mięśniowych, menstruacyjnych oraz stanach zapalnych skóry. Natomiast kompresy zimne należy stosować przy bólach głowy, stanach napięciowych oraz siniakach.

Masaże

Olejki eteryczne jako dodatek do masażu, potrafią wspomóc jego działanie, przede wszystkim relaksujące i rozluźniające mięśnie. Mogą ukoić nerwy, wyciszyć, lub dodać energii i poprawić nastrój.

Kąpiele aromaterapeutyczne

Na działanie olejku wpływa temperatura wody. Ciepła woda rozszerza pory i rozluźnia mięśnie, dzięki temu olejki są łatwiej wchłaniane przez skórę i przedostają się do układu krążenia. Opary z kąpieli zapewniają inhalację. Dzięki olejkom, można wybrać czy kąpiel będzie orzeźwiająca, relaksująca lub oczyszczająca. Takie kąpiele w szczególności zalecane są w stresie, zmęczeniu, bezsenności, w infekcjach dróg oddechowych i bólach mięśniowych.

Jakie zapachy wybrać?

• Kawowa energia

Chyba każdy z nas ma takie dni, że po prostu nic nam się nie chce... Czujemy zmęczenie i najchętniej poszlibyśmy grzecznie spać, ale nie możemy. Co nam doda energii i pobudzi nasze zmysły do działania? Zapach kawy! Jest to niezawodna broń, która pozytywnie wpływa na poprawę naszej koncentracji i zmniejszenie narastającego napięcia.

• Cytrusowa woń

One również nam dodadzą energii i poprawią naszą koncentrację. Dlatego warto, gdy wybieramy się w długą podróż samochodem, zjeść mandarynkę! Zapach obranej mandarynki wpłynie na nas bardzo pozytywnie. Jeśli żyjesz w stresie to warto sięgnąć po aromat cytryny. To on obniża poziom stresu w naszym organizmie i redukuje napięcie. Olejki cytrusowe wspomagają też naszą odporność, warto również łączyć je z innymi. Np. połączenie olejku pomarańczowego z eukaliptusowym, który pozytywnie wpływa na zatoki, będzie idealne podczas przeziębienia.

• Waniliowe bezpieczeństwo

Aromat wanilii działa na nas antydepresyjnie, łagodzi napięcia nerwowe i nas uspokaja... Więc jeśli mamy smutny dzień warto iść w kierunku tego zapachu. Ale to nie wszystko! Aromat wanilii wzmacnia poczucie bezpieczeństwa i rozbudza w nas poczucie ciepła domowego. Chyba lubicie zapach świeżo upieczonego ciasta z olejkiem waniliowym?

• Różany zapach pobudzający zmysły

Jest to zdecydowanie zapach o różnorodnym działaniu. Z jednej strony pobudza zmysły, z drugiej zaś uspokaja i odpręża. Jeśli chcesz się czuć pewniej, ten zapach jest właśnie dla Ciebie! Pomaga on również osiągnąć równowagę i wprowadza pewien magiczny nastrój....

• Leczenie stresu i depresji, nie tylko lawenda!

Lawenda wykazuje działanie bakteriobójcze i uspokajające. Warto sięgnąć po ten zapach, jeśli potrzebujemy swojej własnej oazy spokoju i wyciszenia. Poprawia ona również jakość snu. Ale lawenda to nie jest jedyny zapach, który pomaga nam zredukować stres i jest pomocny w walce z depresją. Skuteczne w tym temacie są również geranium, szałwia, bazylia, wanilia i jaśmin. Zobacz naszą lawendowo różaną sól do kąpieli: https://coolcoola.eu/produkt/sol-do-kapieli/

• Cynamonowa koncentracja.

Jeśli masz przed sobą ważny egzamin lub spotkanie, które wymaga od Ciebie poświecenia dużej koncentracji i skupienia. To właśnie ten zapach jest dla Ciebie. I jest on bardzo skuteczny!

Nie da się ukryć, że zapachy mają na nas duży wpływ i na to jak się czujemy, gdy ich używamy. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zakup tych, które po prostu najbardziej nam się podobają i sprawiają, że dobrze się w nich czujemy. Mała podpowiedź przy wyborze perfum: nuty kwiatowe poprawią nam humor i dodadzą pewności siebie. Jeśli chcemy, aby perfumy dodały nam nutkę tajemniczości to najlepszym rozwiązaniem będą zapachy orientalne. A jeśli chcemy mieć dużo energii i chęci do działania, to należy sięgnąć po perfumy z nutami cytrusowymi. Najważniejsze, aby nam się podobały!

Artykuł napisany przez Dorota

Powiązane posty

Copyright © 2024 COOL PEOPLE Sp. z o.o.
Made with ❤ CoolCoola
lockusercartmenu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram