Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
0,00 

Twój koszyk

Bezpieczne zakupy
0
logocool people cool product
23 sierpnia, 2021

Jak tworzy się zapachy?

  Czy jest ktoś kto nie lubi pięknie pachnieć? Zapachy towarzyszą nam na co dzień, używamy ich do pracy, do szkoły, na wielkie wyjścia i imprezy. Są nieodłącznym elementem każdej stylizacji, dodającym jej uroku.  Kiedy sięgamy po perfumy, skupiamy się na ich zapachu i wyobrażamy sobie efekt, jaki wywołają na otoczeniu i jakie odczucia wzbudzają […]

 

Czy jest ktoś kto nie lubi pięknie pachnieć?

Zapachy towarzyszą nam na co dzień, używamy ich do pracy, do szkoły, na wielkie wyjścia i imprezy. Są nieodłącznym elementem każdej stylizacji, dodającym jej uroku.  Kiedy sięgamy po perfumy, skupiamy się na ich zapachu i wyobrażamy sobie efekt, jaki wywołają na otoczeniu i jakie odczucia wzbudzają one w nas samych. Czy poświęcamy czas na zastanowienie się, jak wygląda proces powstawania tego zamkniętego w małej buteleczce płynu?

Krótka historia perfum

Początkowo substancje te były wytwarzane z olejków eterycznych i stosowane podczas rytuałów o charakterze religijnym. Z czasem wonne olejki zaczęto używać także na co dzień - między innymi do kąpieli oraz pielęgnacji. Od XIV w. do produkcji perfum zaczęto używać alkoholu. W XVII i XVIII wieku we Francji intensywnie perfumowano peruki i ubrania, a także całe pomieszczenia, natomiast w XIX wieku nastąpił wyraźny przełom, gdyż wynaleziono wówczas metody syntetycznego pozyskiwania aromatu. Obecnie produkcja perfum czerpie z technologii opracowanych na przestrzeni poprzednich epok, które udoskonalono i przeniesiono do wysoce wyspecjalizowanych i sterylnych rozlewni.

Z czego powstają?

Proces tworzenia perfum nie jest ani prosty, ani krótki. Często by uzyskać odpowiednią kompozycję zapachową, trzeba poświęcić wiele miesięcy na próby i testy, a nawet starannie dobrana receptura nie gwarantuje rynkowego sukcesu. Perfumy muszą mieć w sobie pewną wyjątkowość, aby zostały „dostrzeżone” na rynku i przypadły do gustu konsumentom.

Perfumy to nic innego, jak roztwory substancji zapachowych, alkohol etylowy oraz utrwalacze zapachu. Należy zwrócić uwagę na fakt, że substancje zapachowe, które wykorzystywane są podczas produkcji perfum, mogą mieć różny charakter roślinny, zwierzęcy lub syntetyczny.

Praca "nosa" czyli perfumiarza

Przy projektowaniu perfum pierwszym krokiem jest, jak w przypadku wszystkich produktów przeznaczonych na sprzedaż, znalezienie odpowiedniej koncepcji. Specjaliści z długoletnim doświadczeniem rozważają na tym etapie, jakie powinny być dane perfumy, czym mają się charakteryzować i co ma je wyróżniać.

Ustalają też grupę docelową, do której będą skierowane, i zastanawiają się, co w danym momencie ma szansę stać się hitem na rynku. Dopiero po ustaleniu tych wstępnych założeń perfumiarz może przystąpić do komponowania zapachu.

Komponowaniem aromatów zajmują się specjaliści o niezwykle wyczulonym węchu oraz świetnie rozwiniętej wyobraźni. W tym miejscu należy zaznaczyć, że nazwiska owych specjalistów, zwanych potocznie "nosami", praktycznie nigdy nie figurują na opakowaniach perfum. Zwykle są one sygnowane nazwami domów mody, firm kosmetycznych lub znanych osobistości.

Żmudny proces

Receptury zapachów są bardzo dobrze strzeżone, aby nie dopuszczono się ich odtworzenia i skopiowania. Po przyjęciu zamówienia od klienta specjaliści opracowują recepturę nowych perfum. Następnie testują składniki i odmierzają je w odpowiednich proporcjach. Następnie mieszają je w odpowiednim reaktorze, z uwzględnieniem kolejności dodawania poszczególnych składników. Po wymieszaniu zapach roztworu wzmacnia się dodając utrwalacz, dodaje się również nośnik zapachu, czyli etanol, olejek lub wodę. Taką substancję barwi się na pożądany kolor i odstawia, aby dojrzała. Gdy mieszanka jest gotowa rozpoczyna się jej długotrwałe testowanie. Z racji właściwości perfum i zmienności ich zapachu w czasie etap ten może trwać nawet kwartał lub dłużej. Przetestowany i zaakceptowany zapach butelkuje się w sterylnych warunkach. Ostatnie etapy produkcji to kontrola jakości zabutelkowanych perfum, ich konfekcjonowanie i naklejenie na flakony etykiet i dekoracji.

 

 

Wiele składników

Współczesne koncerny perfumeryjne dokładnie badają potrzeby rynku, ustalają grupę docelową i przewidują, czy zapach ma szansę trafić w gust wielu osób. Każdy zapach perfum jest wielowymiarowy, ponieważ składa się z substancji o różnej trwałości. Całość ma ze sobą idealnie współgrać, aby wywierać wpływ na miłośników, urzekać ich i oczarowywać.

W produkcji perfum oprócz substancji zapachowych stosuje się również dodatkowe składniki, które wzbogacają ich właściwości i przedłużają okres przydatności. Należą do nich między innymi filtr UV, który zapobiega utracie koloru w barwionych perfumach. Często stosowanym składnikiem jest też antyoksydant, którym może być na przykład BHT. Jego zadaniem jest zapobiegać utlenianiu się oleju. To bardzo istotny składnik dla jakości perfum, gdyż zatrzymanie właściwości oleju przedłuża trwałość zapachu.

Podsumujmy

Aby podsumować skomplikowany i czasochłonny proces tworzenia perfum należy wyszczególnić najważniejsze kluczowe etapy:

  1. Projektowanie perfum
  2. Dobór odpowiednich składników
  3. Łączenie ze sobą różnych nut
  4. Ustalenie właściwych proporcji poszczególnych składników
  5. Proces utrwalania zapachu

Na rynku można obecnie znaleźć mnóstwo rozmaitych zapachów, nieustannie powstają również nowe kompozycje, które zaskakują miłośników pięknych aromatów. Dzięki tak dużej różnorodności każda osoba może znaleźć zapach odpowiedni dla siebie, idealnie dobrany do nastroju, osobowości oraz preferowanej stylizacji.

W naszej ofercie znajdziecie pięć wspaniałych zapachów w pojemnościach 50ml i aż 200ml https://coolcoola.eu/produkt/perfumy-n002/

 

 

Drzewo sandałowe - perfumy
Artykuł napisany przez Dorota

Powiązane posty

Copyright © 2024 COOL PEOPLE Sp. z o.o.
Made with ❤ CoolCoola
lockusercartmenu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram