Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
0,00 

Twój koszyk

Bezpieczne zakupy
0
logocool people cool product
22 listopada, 2020

Gdy masz smaka na czerwony, czyli chromoterapia albo terapia barwami

Postrzeganie barw jest efektem odbierania przez nasz mózg, oczywiście dzięki oczom, światła o określonej długości fali. W siatkówce oka umieszczone są właściwe komórki wzrokowe tzw. fotoreceptory, które składają się z około 6 mln czopków i 120 mln pręcików, dzięki którym rozróżniamy aż 160 kolorów i 600 000 odcieni.  Ale ta ogromna liczba to jeszcze nie […]

Postrzeganie barw jest efektem odbierania przez nasz mózg, oczywiście dzięki oczom, światła o określonej długości fali. W siatkówce oka umieszczone są właściwe komórki wzrokowe tzw. fotoreceptory, które składają się z około 6 mln czopków i 120 mln pręcików, dzięki którym rozróżniamy aż 160 kolorów i 600 000 odcieniAle ta ogromna liczba to jeszcze nie wszystkie barwy, jakie niesie ze sobą światło. Nasze oko postrzega barwy tylko w zakresie tzw. okna optycznego, czyli w przedziale długości fali elektromagnetycznej (czyli światła widzialnego) od ok. 380 nm (co odpowiada światłu o barwie fioletowej) do ok. 700 nm (co odpowiada światłu o barwie czerwonej). Podczerwień i ultrafiolet są dla nas niewidzialne, ale niektóre węże widzą w podczerwieni, a pszczoły i niektóre ptaki w ultrafiolecie.

Barwy nie tylko cieszą nasze oczy, nie tylko dają radość obcowania z estetycznymi niuansami, kiedy malujemy (obraz lub się) albo dobieramy elementy garderoby czy wystroju wnętrz, ale także mogą oddziaływać na nasze zdrowie i samopoczucie. Chromoterapia, czyli terapia kolorami, oraz fototerapia, czyli terapia światłem o różnej długości fali, a więc i o rozmaitych barwach to dwa rodzaje terapii, które wykorzystywane są już nie tylko w medycynie alternatywnej, ale także w medycynie tradycyjnej jako terapie uzupełniające.

Gdy światło i kolor są w stanie zrekompensować starty energii powstałe w organizmie CoolCoola naturalne Kosmetyki dla Ciebie i twoich najbliższych!

Jeśli myślicie, że terapia kolorami to jakiś nowomodny wymysł bez żadnych podstaw naukowych, jesteście w błędzie.

Po pierwsze, chromoterapia była znana już starożytnym Grekom i Egipcjanom, z jej dobrodziejstw korzystała też tradycyjna medycyna chińska i nawet jeśli ówcześni medycy nie posługiwali się jeszcze takimi terminami jak długość fali, fotoreceptory czy okno optyczne, to trzeba przyznać, że mieli doskonałą intuicję.

Po drugie, dowiedziono naukowo, że światło o określonej długości fali docierając do mózgu stymuluje działanie podwzgórza, przysadki mózgowej i szyszynki, co z kolei wpływa na działanie szlaków neurohormonalnych, zwłaszcza melatoniny i serotoniny, których poziom wpływa m.in. na nasz nastrój, apetyt i rytm okołodobowy.

Nie jest więc tak, że w terapii kolorami chodzi wyłącznie o porady typu: pomaluj ściany na zielono, bo to uspokaja. Choć trudno kłócić się z tym, że faktycznie są kolory, które dodają nam animuszu (czerwony), pozwalają zniknąć w tłumie (szary), czy koją zmysły (wspomniany zielony), według założeń chromoterapii chodzi o to, że barwne światło jest w stanie zrekompensować starty energii powstałe w organizmie człowieka i niwelować powodowane przez nie dolegliwości. I tak:

  • Światło czerwone aktywizuje układ krążenia,  pobudza metabolizm i przemianę materii. Wykorzystuje się je podczas leczenia ran, oparzeń, a nawet nowotworów skóry. Wzmaga też produkcję endorfin (hormonów szczęścia), które są m.in. odpowiedzialne za odczuwanie doznań bólowych.
  • Światło pomarańczowe wspomaga odbudowę włókien kolagenowych i metabolizm skóry. Pobudza pracę narządów wewnętrznych i gruczołów dokrewnych. Jest wykorzystywane w leczeniu dny moczanowej, reumatyzmu i astmy oskrzelowej.
  • Światło żółte wspomaga procesy trawienne i detoksykujące. Poprawia krążenie limfatyczne i metabolizm komórkowy, jest skuteczne w leczeniu podrażnień skórnych.
  • Światło zielone koi układ nerwowy, pomaga w walce z bezsennością, działa łagodząco na oczy. Poprawia też cyrkulację krwi w naczyniach włosowatych, dzięki czemu jest wykorzystywane w leczeniu tzw. skóry naczynkowej. Dodatkowo może regulować pracę przysadki mózgowej, może więc pomagać w leczeniu dolegliwości psychosomatycznych np. bulimii i depresji
  • Światło niebieskie obniża napięcie mięśniowe, ciśnienie tętnicze, uspokaja pracę serca i układu oddechowego. Działa bakteriobójczo, tonizująco i ściągająco, dlatego wskazane jest dla cery wrażliwej i trądzikowej. Pomaga w leczeniu migren i zaburzeń snu.
  • Światło fioletowe, stanowiące połączenie światła czerwonego i niebieskiego, ma dobroczynne właściwości obu z nich. Dodatkowo jego działanie wspomaga przyswajanie składników odżywczych i mineralnych oraz reguluje gospodarkę wapniowo-potasową.Warto ulegać kolorystycznym zachciankom!

    Leczenie światłem o określonej długości fali, a co za tym idzie, o określonej barwie to tylko jedna z metod chromoterapii. W zależności od naszych problemów zdrowotnych, dietetyk na pewno zaleci nam jedzenie pokarmów o określonej barwie, bo to m. in. kolor podpowiada jakie składniki odżywcze owe pokarmy zawierają. Jubiler podpowie nam jakie kamienie szlachetne są odpowiednie do naszego temperamentu i kondycji psychofizycznej. Stylistka zasugeruje nam garderobę w odpowiednich kolorach, a architekt wnętrz pomoże dobrać kolor ścian czy tekstyliów.

    Nasz organizm także podpowiada nam jak poprawić sobie samopoczucie. Są dni, w które czujemy nieodpartą potrzebę obcowania z naturą (zieleń traw, błękit nieba i żółte światło słoneczne) albo kąpieli w soli o określonej barwie.  Są dni, w które nie jesteśmy w stanie skompletować garderoby, bo żaden kolor nie wydaje się adekwatny i takie, gdy budzimy się pewni, że dziś tylko biały T-shirt i niebieskie dżinsy. Warto ulegać takim kolorystycznym zachciankom… A jeżeli  jest akurat ten dzień, kiedy nie można się zdecydować na żaden konkretny kolor to nasze mydło w sześciu odcieniach będzie odpowiedzią 😉

    https://coolcoola.eu/produkt/mydlo-glicerynowe

Artykuł napisany przez Dorota

Powiązane posty

Copyright © 2024 COOL PEOPLE Sp. z o.o.
Made with ❤ CoolCoola
lockusercartmenu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram