Pielęgnacja cery bez postawienia odpowiedniej diagnozy już na samym początku, czyli poprawnego określenia typu i podtypu cery, może nie przynosić rezultatów nawet wtedy, gdy stosujemy naturalne kosmetyki. Pierwszym krokiem jest określenie swojego typu cery. Każdy z nas posiada jeden typ cery: normalny, suchy, mieszany lub tłusty. Natomiast takie cechy jak naczynka, przebarwienia, trądzik czy odwodnienie należą do podtypów cery.
Jest to cera charakteryzująca się brakiem szczelnej bariery hydrolipidowej. Częstymi problemami tej cery są suche skórki, uczucie ściągnięcia zwłaszcza po umyciu czy w ciągu dnia. Cera sucha jest cerą cienką, wypryski nie pojawiają się na niej wcale lub bardzo rzadko, za to szybko dochodzi do powstania pierwszych zmarszczek.
Jest to cera prawidłowo reagująca na odpowiednią pielęgnację: po jej oczyszczeniu nie pojawia się uczucie ściągnięcia, nie wymaga aplikacji kremów o bogatej konsystencji. Wypryski pojawiają się na takiej skórze sporadycznie lub nie pojawiają się w ogóle.
Charakteryzuje się wzmożonym łojotokiem połączonym z widocznie rozszerzonymi ujściami gruczołów łojowych (porami). Nierzadko na takiej cerze dochodzi do powstania wyprysków czy zaskórników. Po oczyszczeniu cery nie pojawia się uczucie ściągnięcia, jednak po zastosowaniu zbyt mocno oczyszczającego środka dochodzi do wzmożenia pracy gruczołów łojowych a tym samym do wzmożenia błyszczenia cery.
Jest to połączenie dwóch typów, najbardziej typowym połączeniem jest przetłuszczająca się strefa T (czoło, nos i broda) i suche partie policzków. Cera mieszana może być również połączeniem cery suchej z normalną lub tłustej z normalną, przy czym nie zawsze rozmieszczenie różnych stref jest klarownym podziałem na strefę T i policzki. Natomiast podtypów cery możemy mieć jeden, kilka a możemy też nie mieć żadnego. Mogą one występować na dowolnym typie cery.
Wyróżniamy następujące podtypy:
- cera naczynkowa,
- cera trądzikowa,
- cera z rozregulowaną pracą gruczołów łojowych,
- cera zanieczyszczona,
- cera wrażliwa (inaczej nadreaktywna),
- cera alergiczna,
- cera odwodniona,
- cera dojrzała.
Cera naczynkowa
Z typem cery naczynkowej mamy do czynienia w momencie, gdy obserwujemy przejściowe zaczerwienienie cery. Jeśli obserwujemy, że po wysiłku fizycznym, zjedzeniu gorących/ pikantnych potraw czy gwałtownej zmiany temperatur na naszej skórze pojawia się rumieniec, jednak nie znika odpowiednio szybko i utrzymuje się przez jakiś czas- jest to sygnał, że powinnyśmy zacząć uszczelniać naczynia krwionośne przy pomocy specjalistycznych preparatów. Dopóki mamy do czynienia z przejściowym rumieniem, jesteśmy w stanie go załagodzić.
Cera trądzikowa
Coraz częściej jest problemem dotyczącym osób w wieku dojrzałym a nie tylko nastolatków. Charakteryzuje się powstawaniem krostek i grudek: mogą one występować w formie kaszki, podskórnych wyprysków, pojedynczych zmian w kolorze skóry lub czerwonych, objętych stanem zapalnym, z zawartością ropy. Przyczyna trądziku może być zlokalizowana w skórze i dotyczyć nieodpowiedniej pielęgnacji,
nadmiernej pracy gruczołów łojowych, nadmiernej keratynizacji naskórka, ale nie tylko. Nierzadko przyczyną trądziku jest nieprawidłowa praca układu hormonalnego, dieta, choroby układu trawiennego, nadmierny stres czy zarażenie nużeńcem.
Cera z rozregulowaną pracą gruczołów łojowych
Bardzo często mylona z typem mieszanym. Jeśli zaraz po umyciu twarzy czujesz ściągnięcie skóry i musisz czym prędzej nałożyć krem, jednak parę godzin później zaczynasz się błyszczeć i z tego względu używasz podkładu, pudru i bibułek matujących- to znaczy, że masz rozregulowaną pracę gruczołów łojowych.
Cera zanieczyszczona
Charakteryzuje się zaskórnikami, wągrami oraz rozszerzonymi porami. Często występuje wraz z podtypem cery trądzikowej i z rozregulowaną pracą gruczołów łojowych, chociaż może również występować samodzielnie. Przyczyną rozwoju tego
typu cery jest nieodpowiednie oczyszczanie skóry: stosowanie w tym celu tylko płynu micelarnego lub toniku, agresywne oczyszczanie skóry lub stosowanie kosmetyków z substancjami komedogennymi.
Cera wrażliwa
To skóra, która bardzo mocno reaguje na zmianę temperatury, wody, środowiska, kosmetyków. Może objawiać się ono zaczerwienieniem, wysuszeniem, uczuciem ściągnięcia skóry czy pojawienia się wyprysków w formie kaszki.
Cera alergiczna
W kontakcie z substancjami alergizującymi pojawia się opuchlizna, świąd, wysypka, zaczerwienione, odgrodzone miejsca na skórze. Reakcja alergiczna nierzadko pojawia się przy drugim-trzecim kontakcie kosmetyku ze skórą. W przypadku pojawienia się mocnego uczulenia, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Cera odwodniona
Często mylona z suchym typem cery. Taka cera może charakteryzować się brakiem elastyczności, wiotkością, drobnymi zmarszczkami, suchymi skórkami. Jeśli taki podtyp cery występuje na podłożu typu cery normalnej, mieszanej czy tłustej, dochodzi do nadprodukcji sebum, ponieważ skóra próbuje wytworzyć barierę zapobiegającą utracie wody z naskórka.
Cera dojrzała
Jest ściśle związana z wiekiem organizmu oraz genetyką. Objawy tego podtypu cery mogą pojawić się u niektórych osób już w wieku 20 lat! Charakteryzuje się widocznymi zmarszczkami, utratą elastyczności skóry, przebarwieniami. Niestety, w przypadku cery dojrzałej głównie możemy postawić na prewencję: stosując kremy filtrami UV czy dużą ilością antyoksydantów.