Lawenda to wyjątkowo piękna roślina, której zapach i właściwości zdrowotne oraz pielęgnacyjne cenione były już w starożytności. Kwiaty lawendy wykorzystywano do ochrony przed ukąszeniami owadów, jako dodatek do aromaterapeutycznej kąpieli, czy odświeżania powietrza. Współcześnie, lawenda jest bardzo cenionym surowcem kosmetycznym. Kosmetyki lawendowe działają antyseptycznie, łagodząco oraz przeciwzapalnie, a ich piękny ziołowo-kwiatowy zapach relaksuje, koi i odpręża.
W kosmetykach naturalnych stosuje się głównie olejek eteryczny z lawendy. Wykorzystuje się go jako dodatek do płynów do kąpieli, olejów do masażu, czy do aromatyzowania kremów, balsamów, toników, żeli do mycia, szamponów, czy odżywek do włosów. Olejek lub susz lawendowy jest też częstym składnikiem naturalnych mydeł, kul kąpielowych, czy soli do kąpieli.
Olejek lawendowy można stosować w pielęgnacji każdego typu skóry. Z uwagi na swoje właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne oraz regulujące produkcję sebum, polecany jest przede wszystkim jako składnik kosmetyków przeznaczonych do skóry tłustej, trądzikowej, zanieczyszczonej, ze zmianami zapalnymi. Olejek lawendowy doskonale regeneruje skórę, przyspiesza gojenie ran, łagodzi podrażnienia. Sprawdzi się także w kosmetykach przeciwobrzękowych pod oczy, a także ze względu na właściwości pobudzające przepływ krwi i limfy, w preparatach redukujących cellulit. Lawenda działa dezodorująco i niweluje zapach potu, dlatego często jest składnikiem dezodorantów, naturalnych mydeł do ciała, czy żeli pod prysznic. Olejek lawendowy to niezastąpiony surowiec także w pielęgnacji włosów. Wykazuje silne działanie przeciwłupieżowe i przeciwgrzybicze. Zapobiega wypadaniu włosów i ich nadmiernemu przetłuszczaniu, pobudza włosy do wzrostu.
Poza właściwościami pielęgnacyjnymi, lawenda posiada także unikalne właściwości aromaterapeutyczne. Doskonale relaksuje, odpręża, działa kojąco na system nerwowy, ułatwia zasypianie, niweluje bóle głowy, a nawet działa antydepresyjnie i poprawia nastrój. Zapachu lawendy boją się także insekty, dlatego olejek lawendowy wykorzystywany jest często jako składnik preparatów odstraszających komary i meszki.
Olejek lawendowy z Francji, pozyskiwany jest z najcenniejszej odmiany lawendy, zwanej wąskolistną, która porasta południowe tereny Francji. Jest 100% naturalny i ekologiczny. Ma przyjemny ziołowo-kwiatowy zapach.
Jak go wykorzystać?
Dodaj kilka kropli olejku lawendowego do swojego szamponu lub odżywki do włosów.
Połącz olejek lawendowy z olejem jojoba i wypróbuj jako maskę do włosów zniszczonych farbowaniem.
Wykorzystaj olejek lawendowy jako składnik żelu do mycia twarzy lub balsamu DIY do opalonej skóry.
Hydrolat lawendowy pozyskiwany jest z kwiatów lawendy, poprzez destylację z parą wodną. Zawiera w sobie także niewielką ilość olejku eterycznego. Można zastąpić nim tonik do twarzy, ponieważ jego pH jest zbliżone do naturalnego pH skóry.
Inne sposoby na zastosowanie hydrolatu lawendowego.
Dodaj hydrolat lawendowy do maseczki glinkowej.
Wykorzystaj hydrolat lawendowy jako składnik domowego kremu, balsamu lub serum.
Wypróbuj hydrolat lawendowy jako mgiełkę do włosów i skóry głowy.
Ekstrakt CO2 lawendowy otrzymuje się z suszonych kwiatów lawendy metodą ekstrakcji nadkrytycznym dwutlenkiem węgla. Dzięki tej metodzie, ekstrakt CO2 zachowuje wszystkie cenne właściwości lawendy. Ma słodki kwiatowo-balsamiczny zapach. Można nim wzbogacić gotowy krem, balsam lub szampon do włosów. Ekstrakt lawendowy, można też wymieszać z ulubionym olejem i aplikować na skórę.
Suszone kwiaty lawendy wykorzystaj jako dodatek do relaksujących, aromaterapeutycznych kąpieli solnych. Wypróbuj susz lawendowy jako składnik naturalnych mydeł DIY lub musujących kul do kąpieli.